Vidaus patalpų „viruso indeksas”​ ir sergančio pastato sindromas

Vidaus patalpų „viruso indeksas”​ ir sergančio pastato sindromas

Didesnę savo gyvenimo dalį praleidžiame biure. Aplinką jame patiriame dažniausiai vadovaudamiesi tokiais pojūčiais, kaip rega, klausa ir uoslė. Pojūčiais vertindami biuro oro kokybę, mes labiausiai vadovaujamės uosle ir bendru oro grynumo pojūčiu. Tai, žinoma, nėra patikimi rodikliai. Kai sakome, jog patalpoje „nėra oro“, paprastai tai reiškia, jog CO2 kiekio kreivė seniai pramušė lubas, o lakieji organiniai junginiai skverbiasi net ir į kišenes. Tačiau, be juslėmis patiriamų medžiagų, dauguma ore tvyrančios floros ir faunos mes nematome ir nejaučiame. Vieni iš nejaučiamų ore elementų yra virusai.

Laimei, gyvename tokiame technologinės brandos laikmetyje, jog biure įdiegus patikimas oro kokybės matavimo sistemas įgyjame galią matyti ir sekti tai, kas nematoma – oro kokybę. Šiuolaikiniai vidaus oro kokybės (VOK) sensoriai stebi įvairius rodiklius, o didžiųjų duomenų (Big Data) algoritmai leidžia apskaičiuoti kiek jūsų patalpos oro terpė yra palanki/nepalanki veistis virusams, plintantiems oro-lašeliniu būdu. Paprastai tariant, galima išvesti indeksą, parodantį, kiek jus supančiame ore gali gyvuoti virusai po pvz. nusičiaudėjimo, nusikosėjimo ar kitaip jam patekus į aplinką.

Šioje nuotraukoje matote vieno iš Vilniaus sporto klubo viruso indekso kreivę. Dėl didelio patalpų apkrovimo ir neprižiūrimo vidaus klimato vidutinė tikimybė „susibičiuliauti“ su virusais šiame sporto klube yra pakankamai aukšta, o protarpiais – beveik garantuota.

Viršuje esanti kreivė parodo vienos iš gydymo įstaigų patalpos viruso indeksą, matuotą kiek ilgiau, nei mėnesį. Mokyklų duomenų kol kas neturime, tačiau žinant, jog vidaus klimato priežiūra visuomenėje tik prasideda, tikėtina, jog kol kas situacija nebus itin džiuginanti. Atkreipkite dėmesį, jog šioje kreivėje viruso indeksas ženkliai pagerėja pasibaigus šildymo sezonui. Apie tai kitame straipsnyje.

VOK specialistų tarpe yra tokia sąvoka – sergančio pastato sindromas (sick building syndrome). Pasirodo, jog neprižiūrint pastato vidaus klimato, jo oras gali „susirgti“. Remiantis mūsų stebėjimais, darome prielaidą, jog mūsų sezoninės epidemijos ir pandemijos yra susijusios ne tik su „prabundančiais“ virusais, bet ko gero labiausiai, su periodiškai susergančiu patalpų oru. Ypač, kai atšąla orai, uždarome langus ir prasideda šildymo sezonas. Tuomet virusams pakanka tik užeiti į vidų.

Pagalvokite, kiek verslai sutaupytų lėšų, jei pasirūpintų sveiku vidaus patalpų oru? Kokią įtaką mokyklų lankomumui ir vaikų mokymosi rezultatams duotų geresnė mokyklų vidaus klimato priežiūra?

Laimei, RESET Air komanda turi sprendimą jūsų biurui, sporto klubui ar mokyklai.

Kiti straipsniai

Dalintis

Komentuokite

Susiję straipsniai

  • Skaityti daugiau...
  • Skaityti daugiau...
  • Skaityti daugiau...