Sprendimas

mokykloms, darželiams ir kt. ugdymo įstaigoms

Kokybiškas vaikų ugdymas

yra civilizacijos pamatas, o vaikų sveikata ir gerovė ugdymo įstaigose yra vienas iš visuomenės sveikatos prioritetų.

Išsivysčiusiose šalyse vaikai ugdymo įstaigose praleidžia iki 85% savo laiko. Visa eilė pakartotinių tyrimų atskleidžia, jog patalpų oro kokybė ugdymo įstaigose turi tiesioginį poveikį vaikų sveikatai, bet ir tiesiogiai atsiliepia jų mokymosi rezultatams. Pvz. patalpoje net ir neženkliai padidėjus CO2 koncentracijai, bendras kognityvinių funkcijų (skaičiavimo, skaitymo ir teksto suvokimo) rodiklis krenta 21%, kai kurių šaltinių teigimu, net iki 50%. Jei CO2 lygis patalpoje viršija PSO nustatytą normą – 1000 ppm, kyla pavojus vaikų sveikatai. RESET Air oro kokybės monitoringas išsprendžia šią problemą.

Rodmenų skydelyje matote Kietųjų dalelių, CO2 ir lakiųjų organinių junginių kreivės kitimą viename iš įprastų Lietuvos darželių.

Matome, CO2 kreivė kritinę 1000 ppm (dalelių kiekio) ribą viršija kasdien. Vaikai nesveikame ore praleidžia didesnę dienos dalį. Šio darželio patalpų viruso rizikos lygis kasdien pasiekia kritinę ribą, matuojant dešimtbalėje skalėje. Dažnai rizika pakyla iki 10/10. Būtent todėl virusų epidemijos ir pandemijos dažnai kyla darželiuose ir mokyklose.

Kodėl būtina matuoti oro kokybę ugdymo įstaigose?

Uždarose erdvėse vienas iš pagrindinių oro taršos elementų yra anglies dvideginis arba CO2. Tam tikras šių dujų kiekis patalpose visada yra ir tai normalu. Pvz, kai CO2 dalelių rodiklis patalpoje siekia 480 ppm (milijoninės dalys), tai reiškia, kad jūs kvėpuojate grynu, beveik lauko oru. Tačiau būtina sekti, jog CO2 lygis neperkoptų 1000 ppm, o tai patalpoje, kur yra žmonių, įvyksta labia greitai.

CO2 perteklius uždarose patalpose siejamas su nerimo padidėjimu, mieguistumu, padidėjusiu prakaitavimu bei su tokiais negalavimais kaip padidėjęs širdies ritmas ir kraujospūdis, galvos skausmas, pykinimas. Visa tai patiria vaikai darželiuose ir mokyklose, studentai auditorijose, darbuotojai, darbo vietose, klientai viešbučiuose ir sporto klubuose.

Daugybė tyrimų rodo, kad pastatuose, kuriuose yra padidėjęs CO2 žmonių savijauta prastėja ir jie tai įvardina, kaip blogas „vaibas“.  O verslininkai pastebi, jog jų barų lankytojai būna ženkliai geresnės nuotaikos (ir išgeria daugiau alaus), kai baro vėdinimo sistema veiki maksimaliu pajėgumu (tai viena iš tų anekdotinių situacijų, su kuriomis susiduriame save darbe). Akcentas, žinoma, čia ne į alkoholio vartojimą, ko mes neskatiname, bet į oro kokybės poveikį žmonių savijautai.

Lietuvoje tėvai dar mažai dėmesio skiria darželių ir mokyklų CO2 lygio priežiūrai. Tačiau pvz. Skandinavijos šlayse tai tampa visuomenės sveikatos norma. Suomija, Norvegija, Danija, taip pat ir Olandija, Belgija bei Vokietija yra nustačiusios maksimalią galimą CO2 ribą mokymo įstaigose. Ji negali viršyti 1000 ppm. O Prancūzija šiam limitui pasirinko 900 ppm ribą.

Toks jų sprendimas yra atsakingas žingsnis rūpinantis vaikų sveikata. Mat anglies dioksido koncentracijai ore viršijus 1000 ppm ilgainiui gali sukelti realų poveikį savijautai ir sveikatai.

CO2 lygiai ir jų poveikis:

   400 ppm: vidutinis lauko oro lygis.

   400-1 000 ppm: tipinis lygis patalpose, kuriose vyksta gera oro apykaita.

   1 000-2 000 ppm: lygis, siejamas su nusiskundimais dėl mieguistumo ir prasto oro, suprastėjusios koncentracijos. Ima silpnėti kognityvinės funkcijos. Yra žinoma, jog ties tokiu CO2 lygiu ženkliai pablogėja skaičiavimo, skaitymo ir teksto suvokimo rezultatai.

  Bendrai, vidaus patalpų anglies dioksido lygis 2 000- 4000 ppm intervale sukelia galvos skausmus, mieguistumą ir blogą nuotaiką („vaibą“), nerimą. Taip pat toliau prastėja dėmesio koncentracija, padažnėja širdies ritmas (tachikardija), ima pykinti.

4000 ppm: visa tai kas išvardinta + prasideda dusulys dėl deguonies trūkumo.

Mūsų stebėjimais, Lietuvoje uždarose patalpose labai dažnai pasiekiamas CO2 1300 – 1800 ppm. lygis. Maždaug ties 1400 ppm žmonės ima kalbėti apie „nėra oro” arba jausti „blogą vaibą“. Moksleiviai tokiose patalpose susitelkti yra tiesiog nepajėgūs, o atsiradęs nerimastingumas išbalansuoja tiek juos pačius, tiek pedagogus. Tačiau mokymosi patalpoje pradėjus stebėti CO2 kiekį  bei gerai vedinant patalpas, vaikai ne tik geriau susitelkia, bet ir jų mokymosi rezultatai gerėja 3-5%. Tuo tarpu sergamumas virusinėmis ligomis sumažėja ženkliai. Mes – RESET Air, galime pasiūlyti sprendimus įstaigoms norinčioms pradėti rūpintis jų mokinių bei darbuotojų sveikata ir kelti ugdymo įstaigos lygį.

RESET Air, mes Jums duodame akis pamatyti tai, kas nematoma – jus supančio oro kokybę.

Registruokitės bandomajam oro kokybės tyrimui

Jūsų kontaktai

Vardas
Pavardė
El. pašto adresas
Įmonė
Telefonas

Apie bandomąjį laikotarpį

Kiek žmonių dirba patalpoje?
Laiko ciklas bandymui
Kiek yra patalpų?
Papildoma informacija