Kodėl vidaus klimato monitoringas mokyklose ir darželiuose turi tapti vienu iš visuomenės sveikatos prioritetų?

Kodėl vidaus klimato monitoringas mokyklose ir darželiuose turi tapti vienu iš visuomenės sveikatos prioritetų?

Vakarų pasaulio žmonės iki 90% gyvenimo praleidžia uždarose erdvėse. Moksleiviai ugdymo įstaigoje praleidžia tarp 1400 ir 2000 valandų per metus. Kokiu oru kvėpuoja mūsų vaikai ir kokį poveikį vidaus klimatas daro jų ugdymui bei raidai?

Iki šiol mes apie tai žinojome mažai. Tačiau po pandemijos pasaulyje vyksta paradigminis pokytis šiuo klausimu. Užvakar (birželio 8 d.) žurnalas „Scientific America” išspausdino vedamąjį straipsnį apie būtinybę sutelkti dėmesį į vidaus klimatą mokymosi įstaigose (žr. nuorodą). Apie tai taip pat kalba Europos Alergijų Asociacija.

Mat daugumos alergijų ir visų epidemijų bei pandemijų židiniai yra uždarose erdvėse.

Nors kalbame apie tai, kas nematoma plika akimi – vidaus klimatą, tačiau dabar technologijos suteikia mums akis. Pažvelkime, kas sudaro vidaus klimatą.

Vidaus patalpų klimatą sudaro kelios dedamosios: temperatūra, drėgmė, slėgis, šviesa, dujiniai junginiai (tokie, kaip deguonis) ir… teršalai. Pagrindiniai vidaus klimato teršalai, kuriuos mes sukvėpuojame, yra trys – kietosios dalelės, lakieji organiniai junginiai ir CO2.

Nors CO2 vidaus patalpose dažniausiai yra natūralios kilmės t.y. jo šaltinis yra pats žmogus, tačiau didelės jo koncentracijos turi neigiamą poveikį žmogaus, ypač vaikų sveikatai. Europoje palaipsniui linkstama prie privalomų CO2 matuoklių mokyklose ir darželiuose. Kodėl?

Visa eilė studijų tiek JAV, tiek Europoje galutinai patvirtina, jog CO2 kiekiui auditorijoje viršijus 1000 ppm ženkliai pakinta (į neigiamą pusę) vaikų matematinių, skaitymo ir rašymo užduočių rodikliai.

Taip pat yra žinoma, jog CO2 lygis >1000 ppm:

a) sukelia mieguistumą, vangumą

b) gali sukelti galvos skausmą ir pykinimą

c) padažnėja širdies rimtas (tachikardija)

d) padidėja prakaitavimas ir diskomforto jausmas

e) padidėja emocinis dirglumas ir, kai kuriais atvejais, pasitaiko panikos atakų

Kad būtų aiškiau, 1000 CO2 ppm reiškia šių dujų kiekį milijone oro dalelių. Kad būtų dar aiškiau, viskas atrodo maždaug taip:

Pristatant mūsų paslaugą viename iš universitetų, dirbome uždaroje erdvėje, kurioje CO2 lygis buvo 580 ppm. Normalus lygis. Po valandos CO2 lygis patalpoje pasiekė 2002 ppm!

Ties CO2 4000 ppm žmonės ima dusti. Kai žmogus pajunta „blogą orą”, paprastai tai reiškia virš 1500 ppm CO2 koncentraciją. Be to, prie CO2 jungiasi oro-lašeliniu būdu plintantys virusai ir tokiu būdu tvyro ore. Bet tai tema kitam straipsniui.

Laimei, mes – RESET Air turime sprendimą ir žinome ką daryti, kad jūsų vaikai ugdymo įstaigoje kvėpuotu tyru oru. #resetair

Ar jūsų vaikų mokykla, darželis rūpinasi, kad CO2 lygis neviršytų higienos normos?

Kiti straipsniai

Dalintis

Komentuokite

Susiję straipsniai

  • Skaityti daugiau...
  • Skaityti daugiau...
  • Skaityti daugiau...