Kaip vaikams namuose užtikrinti saugią oro kokybę

Kaip vaikams namuose užtikrinti saugią oro kokybę

Visi tėvai trokšta, kad jų vaikai savo gyvenime turėtų viską, kas geriausia. Oro kokybė ir kvėpavimo sistemos sveikata, apie kuriuos mažai kalbama, taip pat labai svarbūs vaiko sveikatos ir raidos aspektai. Tinkami įpročiai, elgsenos ir žinių apie vidaus oro kokybę gilinimas gali padėti sukurti geresnę ir saugesnę aplinką mūsų mažiesiems.

Ką reikia žinoti apie vaikų kvėpavimo sistemos sveikatą

Vaiko plaučiai1 – tai sumažinta suaugusiojo kvėpavimo sistemos versija. Sveikas kvėpavimas reiškia, kad vaiko organizmas gauna deguonies ir kartu iš organizmo pašalina anglies dvideginį ir kitus toksinus. Plaučiai atrodo tarsi medžio šakos, o kiekviename plautyje yra alveolių ir bronchiolių, kurios iš organizmo padeda filtruoti teršalus, galinčius į jį patekti su oru.

Oro teršalai gali būti pavojingi visiems, tačiau ypač pavojingi jie yra pažeidžiamiausiems visuomenės nariams, pvz. pagyvenusiems žmonėms, asmenims, kurių imunitetas nusilpęs, ir vaikams, nes jų kvėpavimo sistema dar tik vystosi.

Mažų vaikų tinkamai fizinei ir protinei raidai reikalingas švarus oras. Kvėpavimo sutrikimai gali turėti įtakos vaikų gebėjimui tinkamai kvėpuoti įvairiose kasdienio gyvenimo situacijose. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose astma serga 6,1 mln. vaikų3. Yra įvairių praktikų bei įpročių kuriuos vaikams augant (nuo pat kūdikystės iki kol vaikai pradeda eiti į pradinę mokyklą) tėvai gali įtraukti į savo kasdienį gyvenimą, kad oras namuose būtų kuo švaresnis. Tokiu būdu galima sumažinti, pvz., astmos, žalingą poveikį.

Kūdikystė

Parvykus į namus su naujagimiu, gyvenimas tampa vienu dideliu iššūkiu. Mokslininkai išsiaiškino, kad oro taršos poveikis kūdikiui pastebimas dar prieš jam išvystant pasaulį. Tuo tarpu oro tarša gali turėti įtakos nėščiųjų savijautai. Gyventi šiuolaikiniame pasaulyje reiškia būti apsuptam oro, kuriame gausu tiek toksiškų, tiek netoksiškų dalelių. Nors oro kokybės už savo namų ribų visiškai kontroliuoti negalime, savo namuose tai padaryti galime, nes yra įvairių būdų, kaip užtikrinti geresnės kokybės orą sau ir savo šeimai.

Kasdienės rutinos ir buitinės technikos pakeitimas gali reikšmingai pakeisti situaciją: pavyzdžiui, vietoj tradicinės dujinės viryklės, kuri gali išskirti kenksmingus toksinus, tokius kaip anglies monoksidas ir azoto dioksidas, naudokite indukcinę viryklę. Įrenginėdami kūdikio kambarį ir ieškodami patalynės, kūdikių maitinimo įrangos, baldų ir kiliminės dangos, įsitikinkite, kad jie ekologiški ir netoksiški kūdikiui. Be to, nuo virusų ir lakiųjų org junginių išvalytą orą kūdikiui galima užtikrinti įsigijus  oro purifikatorių.

Ankstyvoji vaikystė

Pradėjus ropoti ir iki kol išmokstama vaikščioti mažyliai turi turėti visas sąlygas žaisti. Žaidimai užtikrina sveiką vystymąsi ir leidžia pažinti aplinkinį pasaulį. Kūdikis mielai žaidžia lovelėje, tačiau ateina laikas, kai mažylis pradeda žaisti aktyviau ir nori tai daryti tiek patalpoje, tiek lauke.

Vaiko žaidimų kambaryje venkite žaislų, kurie pagaminti iš sveikatai pavojingų cheminių junginių kurie gali patekti į kvėpavimo sistemą. Ieškokite žaislų, kurių sudėtyje nėra vaiko sveikatai pavojingų medžiagų.

Oro kokybės lygį galite stebėti, naudodamiesi keliais patikimais Airthings kompanijos oro kokybės monitoriais, o  „Airthings“ valdymo skydelyje arba „Airthings“ programėlėje matysite naujausią informaciją apie orą aplink jūsų namus. Naudinga žinoti, kuriomis dienomis ar kuriuo laiku ore daugiau teršalų. Galima numatyti optimalų laiką, tinkamą vaikams būti lauke, t.y. kai oras švariausias.

Pradinės mokyklos metai

Pradinėje mokykloje ugdomi tie vaikų įgūdžiai, kurie susiję su socializacija ir tolesniu mokymusi. Šiuo laikotarpiu tėvai dažnai nerimauja dėl savo atžalų pažymių ir akademinių rezultatų. Šiandien jau gana tiksliai žinoma, kokią įtaką vidaus oro tarša daro vaiko sveikatai ir ugdymosi procesui. Prasta vidaus oro kokybė gali turėti įtakos jo fiziniam ir protiniam vystymuisi.

Atlikti tyrimai rodo, kad  dažnas buvimas užterštame ore7 vaikystėje gali turėti įtakos plaučių vystymuisi ir jų būklei suaugus. Atsižvelgiant į tai, buvimas užterštoje aplinkoje gali ne tik neigiamai paveikti kvėpavimo takų sveikatą, prasta oro kokybė gali turėti bendrą neigiamą poveikį visuomenei, įskaitant mokymosi rezultatus ir akademinius įgūdžius, kurie yra svarbūs, kad vaikai mokytųsi ir tobulėtų.

Kad vaikų mokymasis nenutrūktų ir namuose, mokymosi erdvę ar skaitymo kampelį įrenkite prie patalpą vedinančio lango – taip užtikrinsite, kad vaikai mokymosi metu nuolat kvėpuos šviežiu oru.

Norėdami sumažinti toksiško oro kiekį namuose, galite naudoti oro drėkintuvą. Namų oro kokybės gerinimas mažais žingsniais gali būti veiksmingas, tačiau žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą pravartu kreiptis į mūse kompanijos Reset Air ekspertus, kurie pasiūlys kaip efektyviausiai ir ilgam laikui pagerinti oro kokybę namuose.

Geresnės oro kokybės užtikrinimas įdiegiant namų patobulinimus

Erdvės, kurioje jūs ir jūsų šeima praleidžiate visą laiką, oro kokybė yra vienas svarbiausių aspektų. Jei ruošiatės namų erdves renovuoti pirmiausia reikia išsirinkite tinkamas statybines medžiagas. Rinkitės medžiagas, kurios turi itin žemą lakiųjų organinių junginių emisijos (LOJ) garantą. Lietuvoje dažams, lakams ir t.t. nėra taikomi griežti reikalavimai. Tačiau, jei prekė atitinka Prancūzijos ar Vokietijos LOJ emisijos standartą, ją naudoti yra saugiau. Rinkitės tokius statybų rangovus, kurie naudoja  švaresnes, aplinkai nekenksmingas medžiagas – taip sumažinsite kvėpavimo pavojingomis medžiagomis tikimybę.

Viena iš namų patobulinimo galimybių –oro kondicionavimo ir šildymo sistemose senus filtrus reguliariai keisti naujais. Taip pat galite kreiptis Reset Air ekspertus, kurie apsilankys jūsų namuose ir atliktų užslėptų toksinų, sukeliančių nuovargį ar kitas sveikatos problemas medžiagų, matavimus ar tyrimą.

Kiti straipsniai

Dalintis

Komentuokite

Susiję straipsniai

  • Skaityti daugiau...
  • Skaityti daugiau...
  • Skaityti daugiau...