Viruso indeksas, kas tai?
Kaip ir praeitam tekste buvo minėta šį kartą labiau išsiplėsime apie viruso indeksą ir supratimą nuo ko priklauso mūsų vidaus aplinkos oro palankumas virusams plisti „oro-lašeliniams“ virusas.
Viruso indeksas parodo, kiek jus supantis oras yra tinkamas gyvuoti ir daugintis virusams. Šis “palankumas” yra nustatomas remiantis keliais dydžiais, tai CO2 kiekis vidaus ore, taip pat oro temperatūra bei santykinis oro drėgnumas.
Oro drėgmė – tai vandens garų kiekis ore. Nors į tai dažnai neatsižvelgiama, tinkama patalpų drėgmė yra labai svarbi visų sveikatai. Per didelė arba per maža drėgmė gali turėti rimtų pasekmių sveikatai.
Evoliucijos eigoje taip yra susiformavę, jog santykiniam oro drėgnumui krentant iki 15%, mūsų organizmas prognozuoja sausrą, o su tuo – badą ir troškulį. Tad jis natūraliai persikalibruoja nuo imuninės sistemos palaikymo, prie kitų gyvybinių funkcijų priežiūros. Tačiau virusai evoliucionavo kartu su žmonėmis. Todėl oro drėgmei krentant iki 15% virusai suaktyvėja, matyt „žinodami“ apie pokyčius mūsų organizmų imuninės sistemos priežiūroje.
Lietuvoje, daugumos vidaus patalpų oras šildymo sezono metu dažniausiai būna per sausas. Šaltas lauko oras, kuris turi mažiau drėgmės nei šiltas oras, patenka į namus ir yra šildomas, todėl sumažėja jo santykinė drėgmė. Normaliomis sąlygomis santykinis oro drėgnumas turėtų būti tarp 40 ir 60%. Viršuje matote, kaip atrodė viruso indeksas vienoje iš privačių Lietuvos gydymo įstaigų. Atkreipkite dėmesį, kaip šis indeksas pakinta, pasibaigus šildymo sezonui.
Nesant įrengtai rekuperacinei sistemai, žiemą, patalpas labai sunku išvėdinti natūraliu būdu – pvz. atidarius langą. Mat mes greičiau patalpas atšaldom, nei padidinam gryno oro kiekį. Todėl įprastai, žiemą gyvename patalpose su aukštu CO2 kiekiu. Virusų dalelės, patekusios į vidaus patalpas, sukimba su CO2 ir keliauja patalpoje ieškodamos aukos.
Tad žiemos metu mūsų vidaus patalpų oras „suserga“ dėl keturių veiksnių visumos: a) per sauso vidaus oro, b) aukšto CO2 lygio, c) palankios temperatūros ir d) dėl didesnio vidaus patalpų apkrovimo (žmonėmis). Šie veiksniai sukelia „sergančio pastato sindromą“.
RESET Air įmonės sensoriai geba nepertraukiamai matuoti šiuos rodiklius, o surinktus duomenis Didžiųjų duomenų algoritmai apdoroja ir išveda taip vadinamą „Viruso indeksą“.
Mūsų tyrimai leidžia daryti prielaidą, jog sezoninės pandemijos Lietuvoje kyla ne tiek dėl suaktyvėjančių virusų, kiek dėl periodiškai „susergančio” vidaus patalpų oro.
Mes, RESET Air, galime Jums pasiūlyti būdus kaip palaikyti žemą viruso indeksą jūsų patalpose! Laikas pradėti rūpinti, kad mūsų (ar mūsų vaikų) dažnai lankomos vietos (mokyklos, darželiai, universitetai, gydymo įstaigos, kino teatrai, sporto klubai ir pan.) imtųsi veiksmų ir stebėtų savo vidaus oro kokybę bei užtikrintų mūsų visų saugumą.
RESET Air suteikiame akis matyti tai, kas nematoma – mus supantį orą.