Pagrindiniai patalpų oro taršos šaltiniai
Gera patalpų oro kokybė tiesiogiai veikia žmonių sveikatą ir komfortą.
Supratimas apie patalpose esančius taršos šaltinius ir jų kontrolė gali padėti sumažinti sveikatos problemų, kylančių dėl prastos patalpų oro kokybės, riziką.
Vėdinimas, gyventojai, erdvės eksploatacija ir namų apyvokos daiktai – visa tai prisideda prie patalpų oro kokybės.
Supraskite savo patalpų oro kokybę stebėdami 9 svarbius taršos rodiklius:
KIETOSIOS DALELĖS
Kietosios dalelės – tai ore esančių dalelių ir skysčio lašelių mišinys, kurio sudėtyje gali būti įvairūs komponentai: rūgštys, sulfatai, nitratai, organiniai junginiai, metalai, dirvožemio dalelės, dulkės, suodžiai ir kt.
Pagrindiniai kietųjų dalelių šaltiniai yra gamtiniai (augalų žydėjimas, miškų gaisrai, smėlio audros, ugnikalnių išsiveržimai) ir dirbtiniai, sukelti žmogaus veiklos (išmetamosios automobilių ir kito transporto dujos, kietojo kuro deginimas, statybos, keliai (žvyrkeliai, prastai asfaltuoti keliai, kelkraščių dulkės), žolės deginimas, cigarečių dūmai ir kt.).
Didelę įtaką kietųjų dalelių kaitai ore turi ir meteorologinė situacija. Orai be kritulių, silpnas vėjas sudaro labai geras sąlygas kietosios dalelėms kauptis, tuo tarpu lietus bei stiprus vėjas jas išsklaido.
Kietosios dalelės pagal dydį skirstomos į tris pagrindines grupes. Juo jos mažesnės, tuo pavojingesnės yra žmogaus sveikatai.
CO2
CO2 yra nematomos dujos, atsirandančios iš žmogaus kvėpavimo.
CO2 yra įprastas oro komponentas, tačiau padidėjęs jo lygis patalpose gali turėti rimtų pasekmių žmogaus sveikatai. sukelia galvos svaigimą, skausmą, lėtines kvėpavimo takų ligas, alergijas ir, tam tikrais atvejais, vėžį.
Tai gali sukelti galvos svaigimą ar skausmą, nerimą ir mieguistumą, lėtines kvėpavimo takų ligas, alergijas, taip pat paveikti sprendimų priėmimo įgūdžius. Aukštas CO2 lygis patalpose yra susijęs su mažu produktyvumu ir infekcinių ligų plitimu.
LAKIEJI ORGANINIAI JUNGINIAI
Oru plintančios cheminės medžiagos (lakieji organiniai junginiai arba LOJ) – tai kvapai ir cheminės medžiagos, kurios patalpų ore atsiranda iš namuose naudojamų gaminių. Lakieji organiniai junginiai plačiai naudojami gaminant statybines medžiagas, baldus, valiklius ir higienos priemones.
Šios cheminės medžiagos vadinamos lakiomis, nes kambario temperatūroje garuoja ir patenka į patalpos orą. Beveik visi lakieji organiniai junginiai dirgina kvėpavimo takus, sukelia galvos skausmą, svaigimą, pykinimą.
Kai kurie lakieji organiniai junginiai gali turėti ilgalaikį neigiamą poveikį – sukelti lėtines ligas ir vėžinius susirgimus. Kiti lakieji organiniai junginiai laikomi toksiškai nuo tam tikros koncentracijos.
RADONAS
Radonas yra bespalvės ir bekvapės radioaktyvios dujos. Jos susidaro skylant radžiui, kuris yra urano izotopo 238U skilimo grandinės pasekmė.
Didžiąją dalį radono ir jo skilimo produktų spinduliuotės nesunkiai sugeria žmogaus oda. Svarbiausia yra žmogaus vidinė apšvita, kuri atsiranda dėl kvėpuojant į organizmą patekusių radono ir jo skilimo produktų.
Radono galima rasti visuose pastatuose ir namuose. Tai yra pagrindinė nerūkančiųjų plaučių vėžio priežastis, tačiau ją galima valdyti nuolat stebint radono kiekį patalpose.
ŽIEDADULKĖS
Vėjo pernešamos žiedadulkės yra laikomos viena iš oro taršos rūšių. Nuo ankstyvo pavasario iki rudens ore sklandančios augalų žiedadulkės kai kuriems žmonėms išprovokuoja alergines reakcijas, kurios mažina darbingumą, blogina gyvenimo kokybę.
Stebėdami žiedadulkių kiekį lauke ir optimizuodami oro kokybę patalpose, galite reguliuoti jų poveikį sveikatai.
DRĖGMĖ
Per daug arba per mažai drėgmės patalpose gali turėti įtakos alergijoms, astmai ir peršalimo ar gripo simptomams.
Kai drėgmės lygis patalpose yra per didelis, jose gali atsirasti pelėsių ir puvimo. Žemas drėgmės lygis sukelia statinę elektrą, sausina odą ir plaukus, padidina jautrumą peršalimui ir kvėpavimo takų ligoms.
PELĖSIS
Didelė drėgmė patalpose ir prastas vėdinimas beveik visose patalpose gali sukelti pelėsio atsiradimą. Pelėsio patalposeprevencija padeda valdyti astmą ar alergijas, prisideda prie gero miego ir bendros sveikatos. Bet jei pastebėjote atsiradusį pelėsį, prevencinės priemonės nebepadės.
Pelėsis namuose ne visada daro poveikį žmogaus sveikatai, tačiau dažniausiai jo poveikis pasireiškia galvos skausmais, nerviniu dirglumu, nuovargiu, alerginėmis reakcijomis, peršalimo simptomais, akių ašarojimu, odos perštėjimu, sloga, kosuliu, pneumonija, astmos priepuoliais, viršutinių kvėpavimo takų dirginimu ir pan.
Stebėdami pelėsio atsiradimo riziką galite imtis veiksmų, kad jo išvengtumėte dar jam neatsiradus.
TEMPERATŪRA
Patalpų temperatūra gali turėti įtakos jūsų darbingumui, nuotaikai ir komforto lygiui. Individualiems miego modeliams įtakos turi ir patalpų oro temperatūra.
SLĖGIS
Atmosferos slėgis yra slėgis, kurį atmosfera lemia bet kuriame taške. Jis žinomas kaip „oro svoris“ ir kinta priklausomai nuo jūsų aukščio ir oro sąlygų.
Oro slėgio pokyčius – padidėjimą ar sumažėjimą – jaučia daugelis žmonių. Savijauta dažniau pablogėja sumažėjus oro slėgiui – sumažėja darbingumas, yra sunkiau susikoncentruoti.