Koks turi būti patalpų vidaus klimatas, kad darbuotojų sveikata ir savijauta būtų puiki, produktyvumas aukštas, o energijos sąnaudos sumažintos?

Koks turi būti patalpų vidaus klimatas, kad darbuotojų sveikata ir savijauta būtų puiki, produktyvumas aukštas, o energijos sąnaudos sumažintos?

Patalpų oro kokybė turi didžiulį poveikį žmonių gerovei ir produktyvumui. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad sveikesnė darbo aplinka gali 58 % sumažinti darbuotojų sergamumą ir nedarbingumą?[1] Be to, būtent pastatuose suvartojama 40 % pasaulio energijos ir išmetama 33 % šiltnamio efektą sukeliančių dujų.[2]

Koks yra optimalus anglies dioksido (CO2) kiekis pastate?

Norint užtikrinti gerą kognityvinę veiklą, reikia uždarose patalpose CO2 lygis nesiektų 800 ppm.

Dauguma mokslininkų sutaria, kad biurų erdvėse, siektinas mažesnis nei 800 ppm CO2 lygis.[3] Jei patalpose jo koncentracija viršija 1000 ppm, žmonių gebėjimas priimti sprendimus gali pablogėti bent 50 %.[4]

Kodėl tai svarbu?

Efektyvus gerų sprendimų priėmimas yra viena svarbiausių verslo dalių. Tačiau, esant dideliam CO2 kiekiui darbo vietoje, darbuotojai lėčiau reaguoja į kasdienius iššūkius, o tai labai sumažina produktyvumą. Padidintas CO2 kiekis patalpose tiesiogiai siejamas ir su didesne virusų perdavimo tikimybė.

Koks yra optimalus kietųjų dalelių (KD) kiekis pastate?

Kietosios dalelės yra vienas iš reikšmingų vidaus  (ir lauko) oro teršalų. Jos yra kelių tipų ir rūšiuojamos pagal dydį. Pavojingiausios yra KD 1.0 ir KD 2.5 dydžio dalelės. Pastarosios keliauja tiesiai į plaučių alveoles ir jas užkemša bei sukelia įvairias alergines/astmines reakcijas. Tuo tarpu KD 1.0 per kraujotaką patenka tiesiai į smegenis ir ten prasideda rimtos bėdos. Šios dalelės pasiekia net ir kūdikių motinos įsčiose smegenis ir yra siejamos su autizmu atsiradimu. Todėl, kietųjų dalelių patalpose lygį prižiūrėti yra labai svarbu. Jei siekiate apsaugoti savo darbuotojs nuo pvz. dažnų astmos priepuolių, KD 2,5 koncentracija turi būti mažesnė nei 5 µg/m3 per metus. Bendrai, pagal RESET tvaraus oro standartą, laikomasi, jog KD lygis iki 12 µg/m3 yra idealus, tačiau niekada neturi viršyti 35 µg/m3. 2021 m. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduojama KD2,5 ribinė vertė yra 5 µg/m3 , skaičiuojant vidutinę metinę koncentraciją. Vidutinis 24 valandų poveikis neturėtų viršyti 15 µg/m3 daugiau kaip tris-keturias dienas per metus.[5]

Kodėl tai svarbu?

Kietosios dalelės yra ypač kenksmingos gyventojams, turintiems kvėpavimo sunkumų, pavyzdžiui, sergantiems astma. Stebėdamos kietųjų dalelių kiekį ir prireikus imdamosi veiksmų, įmonės aktyviai parodys, kad joms rūpi ši problema, ir taip padidins darbuotojų pasitikėjimą įmone bei jų įsitraukimą.

Kokia yra optimali temperatūra patalpoje?

Jei siekiate pagerinti savo biure darbuotojų koncentraciją (susitelkimą) ir tuo pačiu sumažinti biuro ar pastato energijos sąnaudas, RESET Air kompanija rekomenduoja patalpose nustatyti maždaug 21-22 °C temperatūrą.

Nors kiekvieno asmeniniai temperatūros patalpoje pageidavimai skiriasi, 2014 m. atlikto tyrimo išvadose teigiama, kad patalpose dirbantys darbuotojai daro mažiau klaidų, kai temperatūra yra 21 °C. [6]

Tačiau nepamirškite, kad tiksli ideali temperatūra priklauso nuo vietovės ir metų laiko – vienas tyrimas parodė, kad karštojo sezono metu temperatūrą klasėje sumažinus nuo 25 °C iki 20 °C, mokinių rezultatai gerokai pagerėjo.[7] Tad, jei patalpoje išlaikysite 21-22 °C, užtikrinsite žmonėms vidaus klimato komfortą.

Kodėl tai svarbu?

Pastato temperatūra turi akivaizdų poveikį žmonių savijautai, efektyviam užduočių atlikimui, gebėjimui susikaupti ir bendradarbiauti tarpusavyje.[8] Be to, laikydamosi vidutinės temperatūros, įmonės sutaupys energijos sąskaitas. Tikslūs skaičiai skiriasi, tačiau yra žinoma, kad temperatūrą sumažinus 1°C galima sutaupyti iki 10% kaštų. Tuo tarpu, energijos taupymas yra vienas iš Europos Žaliojo kurso prioritetų.

Koks yra optimalus patalpų santykinio oro drėgnumo lygis?

Kad išvengtumėte pelėsio ir infekcijų plitimo, palaikykite maždaug 40-60 % drėgmę. Patalpose, kuriose drėgmės lygis yra mažesnis nei 30-40 %, infekcijos plitimas yra labiau tikėtinas. [9] Taip pat yra ir santykiniam drėgnumui viršijus 70 %. [10]

 Kodėl tai svarbu?

Didesnis infekcijų plitimas reiškia, kad gyventojams dažniau tenka imti nedarbingumo dienas. Kita vertus, pelėsis kenkia pastato konstrukcijai ir gali paversti patalpas netinkamomis gyventi bei dirbti. Abi problemos gali smarkiai sutrikdyti verslo veiklą.

Koks yra optimalus ore esančių lakiųjų organinių junginių (LOJ) kiekis pastate?

LOJ yra chemikalai, kuriuos išskiria beveik visi viduje esantys daiktai ar medžiagos, kurių kilmė yra ne organinė.

Siekiant išlaikyti gerą pastato „vaibą“ arba žmonių pasitenkinimą juo, RESET Air ragina siekti, kad ore esančių cheminių medžiagų kiekis neviršytų 0-250 ppb lygio.[11]

Kodėl tai svarbu?

Ore esančios cheminės medžiagos gali dirginti akis, nosį ir gerklę. Dėl to žmonės gali jausti diskomfortą ir sieti tai su patalpos „vaibu“ ar „energija“. Šiam reiškiniui net sukurtas pavadinimas – sergančio pastato sindromas. [12]

Koks yra optimalus pastato viruso rizikos indikatoriaus rodmuo?

Įsitikinkite, kad viruso rizikos lygis yra žemesnis nei 5. RESET Air kompanijos naudojami „Airthings for Business” patalpų oro kokybės sensoriai turi virusų rizikos indikatorių, pagal kurį rizikos lygis vertinamas nuo 1 iki 10. Žemesnis nei 5 lygis reiškia, kad rizikos mažinti nereikia.

 Kodėl tai svarbu?

Mažas viruso indikatoriaus rodmuo padeda žmonėms jaustis ramiau. Tai ypač svarbu pandemijos akivaizdoje, nes žmonės dažniau nerimauja dėl viešųjų erdvių.

Koks yra optimalus šviesos intensyvumo lygis pastate?

Kad būtų užtikrintas žmonių komfortas, palaikykite 500 lux šviesos intensyvumą. Pagal JAV darbo departamento OSHA darbo vietų apšvietimo gaires biuro patalpų apšvietimas paprastai turėtų būti 500 lux. [13] Tokia rekomendacija taip pat galioja Jungtinėje Karalystėje, tose įstaigose, kuriose dirbama su popieriniais dokumentais. Kitose šalyse ar darbo srityse rekomendacijos gali skirtis.

Kodėl tai svarbu?

 Visi komercinės paskirties pastatai turėtų būti pakankamai apšviesti. Jei taip nėra, gali atsirasti akių įtampa, nuovargis ir galvos skausmai. Visos šios sąlygos neigiamai veikia sveikatą ir gerovę.

Optimalūs oro kokybės lygiai: trumpa suvestinė

  1. Anglies dioksidas: Mažiau nei 800 ppm
  2. ·      Kietosios dalelės (KD): (metinis vidurkis): mažiau kaip 5 μg/m3 (metinis vidurkis).
  3. ·      Temperatūra: 71,6°F (21°C)
  4. ·      Drėgmė: 40-60 %
  5. ·      Ore esančios cheminės medžiagos (LOJ): 0-250 ppb
  6. ·      Virusų rizikos rodiklio rodmenys: Mažiau nei 5
  7. ·      Šviesos intensyvumas: 500 lux

RESET Air kompanijos naudojama vidaus klimato monitoringo sistema matuoja visus šiuos veiksnius ir padeda užtikrinti sveiką, saugų ir produktyvų vidaus patalpų klimatą, už mažesnius energijos kaštus bei tausojant aplinką.

RESET Air – tyras oras geresniam jūsų gyvenimui

Parengta remiantis:

 https://www.airthings.com/business/resources/optimal-air-quality-levels-for-health-productivity-and-energy-saving

NUORODOS

  1. https://worldgbc.org/news-media/doing-right-planet-and-people-business-case-health-and-wellbeing-green-building
  2. https://www.weforum.org/agenda/2021/02/why-the-buildings-of-the-future-are-key-to-an-efficient-energy-ecosystem/
  3. https://www.energy.wsu.edu/documents/co2inbuildings.pdf
  4. https://dash.harvard.edu/bitstream/handle/1/27662232/4892924.pdf?sequence=1
  5. https://www.who.int/publications/i/item/9789240034228?ua=1
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4591743/
  7. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10789669.2007.10390951
  8. https://www.bbc.com/worklife/article/20160617-the-never-ending-battle-over-the-best-office-temperature
  9. https://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130227183456.htm
  10. https://www.epa.gov/indoor-air-quality-iaq/indoor-air-quality-and-energy-efficiency
  11. https://www.worldgbc.org/sites/default/files/bp-resource/BPFP-IEQ-Guidance-Note.pdf
  12. https://blog.breezometer.com/sick-building-syndrome-will-be-taken-more-seriously-post-pandemic
  13. https://www.osha.gov/etools/computer-workstations/workstation-environment

Kiti straipsniai

Dalintis

Komentuokite

Susiję straipsniai

  • Skaityti daugiau...
  • Skaityti daugiau...
  • Skaityti daugiau...